Czym jest nakaz wyłączności operacyjnej? W skrócie – jest to narzędzie, które pozwala inwestorowi egzekwować od założyciela startupu zaangażowanie w projekt. Założyciel (czyli najczęściej pomysłodawca…
Czym jest klauzula pay to play? Wyjaśnienie zasad działania klauzuli pay to play (“płać aby grać”) zacząć trzeba od bardzo uproszczonego wyjaśnienia zasad zewnętrznego finansowania…
Już 15 czerwca 2023 roku poznamy kluczowe rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE, a wraz z nim odpowiedź na pytanie, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej bankowi i konsumentowi…
Niekiedy korzystny dla kredytobiorców wyrok opatrzony jest dosyć enigmatyczną dla konsumentów klauzulą o brzmieniu: “bankowi przysługuje prawo zatrzymania zasądzonego świadczenia do czasu zaoferowania przez powoda…
Czym jest kara gwarancyjna? Z praktycznego punktu widzenia – rozwiniętą karą umowną, która nakłada na dłużnika obowiązek przyjęcia na siebie ryzyka za okoliczności od niego…
Czym jest lock-up? Klauzula lock-up (klauzula zamknięcia) często kojarzona jest, nie do końca słusznie, z zakazem zbywania posiadanych udziałów lub akcji. Na jej mocy wspólnik…
Wspólne przedsięwzięcie dwóch inwestorów zawsze obarczone jest ryzykiem decyzyjnego klinczu. Nawet najlepiej zapowiadająca się współpraca może napotkać na przeszkody – dylemat co do dalszego rozwoju…
F1 – Królowa Motosportu, w ramach której legion elitarnych inżynierów dostarcza dwudziestce najlepszych kierowców świata nasycone najnowszymi technologiami bolidy. O zwycięstwie w wyścigu, a często…
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że 90% umów, z którymi miałem okazję się zapoznać zawierało standardową klauzulę: „Wszystkie zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Ta…
Prolog – czyli po co umowa? Dobre relacje na etapie negocjacji niestety nie wykluczają możliwości konfliktu w przyszłości. Nawet najlepiej zapowiadająca się współpraca może wiązać…